Dziś: niedziela, 1 października 2023
Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Komentarz do czytań XXVIII niedzieli
Jeśli się nie mylę, to Samarytanin został pochwalony, choć on, jako jedyny, ponad wypełnienie danego polecenia postawił wewnętrzne przekonanie o tym, co należy w danej chwili uczynić.

Dziesięciu wyszło, wołając

Czytamy w Księdze Kapłańskiej: „Trędowaty, dotknięty tą plagą, będzie miał rozerwane szaty, włosy nie uczesane, brodę zasłoniętą i będzie wołać: Nieczysty, nieczysty! Przez cały czas trwania tej choroby, będzie nieczysty. Będzie mieszkał w odosobnieniu. Jego mieszkanie będzie poza obozem” (Kpł 13,45-46).  Jaki widok przedstawiało tych dziesięciu biedaków, którzy wyszli, wołając do Jezusa? Jakie uczucia wzbudzili w uczniach? Jezus odsyła ich do kapłanów. Jak owych dziesięciu zrozumiało tę decyzję? O czym myśleli,  idąc w stronę miasta?

Widzę w tym coś ze swojego życia. Wydarzenia, sprawy, zadania – robię to, co rozpoznaję jako wolę Jezusa i nie widzę od razu rozwiązania. Wola Jezusa jest racją mojego postępowania, a nie efekt, moje zrozumienie czy osobiste uzasadnienia, które pozwoliłyby oswoić to, co mnie przerasta.

 

Iść za wewnętrznym głosem

Jeśli się nie mylę, to Samarytanin został pochwalony, choć on, jako jedyny, ponad wypełnienie danego polecenia postawił wewnętrzne przekonanie o tym, co należy w danej chwili uczynić. Ile wolności daje Ewangelia, ile wolności daje Jezus tym, którzy za Nim idą: „nie nazywam już was sługami, ale przyjaciółmi” (J 15,15). Status przyjaciela Jezusa nie oznacza bezwolnego, bez wyrazu i bezmyślnego wykonywania nakazów. Przyjaźń zobowiązuje raczej do głębokiego zrozumienia i postępowania zgodnie z tym, co się zrozumiało. Pamiętając także o tym, że Jezus ma prawo do korekty naszego rozumienia.


liczba odsłon: 2004 | dodano: 2007-10-13 11:27:38

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

ADM Wolin 2023 - Msza Święta i rozpoczęcie spotkania

Święta, święta i po świętach... Ale mamy...

blog ichtis

Facebook