Logo Dni Młodych 2011 |
Tematem tegorocznych Dni Młodych są słowa Benedykta XVI zaczerpnięte z orędzia na XXVI Światowy Dzień Młodzieży, które zostały streszczone w haśle „Mocni w Wierze". Nawiązują one do słów zaczerpniętych z Listu do Kolosan: „Zapuśćcie korzenie w Chrystusie i na Nim się budujcie i umacniajcie w wierze" (por. Kol 2,7). Apostoł Paweł podkreśla, że pełna dojrzałość osoby i jej wewnętrzna stabilność mają swoje fundamenty w relacji z Bogiem, relacji, która przychodzi przez spotkanie z Jezusem Chrystusem.
Napis „Dni Młodych" – wyraża zaproszenie do przeżycia czasu wraz z innymi młodymi i opierania swojego życia na Chrystusie – mocnym (niezawodnym) fundamencie. Są to Dni nabierania odwagi (ducha) do ruszenia w przyszłość z chrześcijańską nadzieją. Tego uczymy się na Dniach Młodych, które dają nam nową nadzieją, symbolicznie ukazaną w ludziki, pełnym życia, który wznosi ręce do Boga.
Choszczno – to zielone miasto, położone wśród pięknych jezior, daje szansę poznania Boga zarówno we wspólnej modlitwie jak i rekreacji. Zieleń jest dla nas znakiem nadziei, że tu w Choszcznie Bóg może dać nam nową nadzieję.
1 – 3 maja 2011 - to w tych dniach odbywają się Dni Młodych, w miesiącu, w którym wszystko się rozwija i kwitnie. Tak i u nas to, co najcenniejsze, ma szansę pięknie się rozwinąć – w tym roku szczególnie pod ojcowskim spojrzeniem Błogosławionego Jana Pawła II, który tak bardzo ukochał młodych.
Kościół – symbolizuje czas radosnego przeżywania swojej obecności w Kościele – żywej wspólnocie uczniów Chrystusa – do budowania której każdy z nas jest zaproszony. Kościół to my, to wspólnota młodych, którzy jesteśmy nadzieją kościoła, bo do nas należy jutro.
Morski brzeg – odnosi się do naszego Kościoła, czyli Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, położonej nad Odrą i Bałtykiem. To właśnie nad Morzem Bałtyckim Bóg pozwala nam poznawać Jego miłość. To właśnie nad Bałtykiem odkrywamy swoje miejsce w Ojczyźnie i Kościele.
Gołąb – przedstawia Ducha Świętego, który uzdalnia do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad. Duch Święty wypełnia nas, wypełnia Kościół, ożywia go. To samo czyni w naszych wnętrzach, bo każdy z nas jest świątynią Ducha Świętego.
Fundament – Kościół jest zbudowany na fundamencie, który jest symbolem Chrystusa – fundamentu, na którym warto oprzeć swoje życie.
Korzenie – ukazują, że tylko mocny związek z Chrystusem daje siłę do życia zainspirowanego Ewangelią. Przypominają nam one prawdę, że mamy być zakorzenieni w Chrystusa, w Niego zapuszczać korzenie. A wówczas będziemy wstanie nie tylko wzrastać w wierze, będziemy mocni w wierze, ale również przetrwamy różne przeciwności, które wieją jak wiatry. Każdy jednak dom, który jest oparty na fundamencie, podobnie jak drzewo, które ma dobre korzenie nie zostanie uszkodzony.