Międzynarodowe rekolekcje internetowe na adwent |
Dziś ruszają pierwsze międzynarodowe rekolekcje adwentowe. Będą je głosić dwaj misjonarze miłosierdzia: o. Michał Legan, paulin oraz ks. Michał Olszewski, sercanin. Rekolekcje obejmują 9 odcinków, które będą publikowane w poniedziałki, środy i piątki aż do Bożego Narodzenia.
Pierwsze międzynarodowe rekolekcje internetowe na Adwent pod patronatem Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji noszą tytuł „Misericordia et misera – Miłosierdzie i nieszczęśliwa”.
Jest to czas miłosierdzia dla wszystkich i dla każdego, aby nikt nie mógł myśleć, że nie dla niego jest bliskość Boga i moc Jego czułości. Jest to czas miłosierdzia dla osób słabych i bezbronnych, oddalonych i samotnych, aby mogły natrafić na obecność braci i sióstr, którzy wesprą ich w potrzebie. Jest to czas miłosierdzia dla ubogich, aby odczuli na sobie pełne szacunku i uważne spojrzenie osób, które przezwyciężywszy obojętność, odkrywają to, co w życiu istotne. Jest to czas miłosierdzia dla każdego grzesznika, aby niestrudzenie prosił o przebaczenie i poczuł rękę Ojca, który zawsze wita i przytula do siebie. (List Apostolski Misericordia et misera, nr 21.)
Jak mówi abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji: „Jestem szczęśliwy, móc udzielić naszego poparcia dla tej inicjatywy rekolekcyjnej, która pragnie pochylić się nad pięknym dokumentem, który papież Franciszek zostawił nam na zakończenie Roku Jubileuszowego.” Każdy z nas jest tą miserą – nieszczęśliwą, dlatego nasze serca potrzebują dotyku Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy Was zatem, abyście wzięli udział w przygodzie, podczas której Bóg otuli was swoim miłosierdziem.
Rekolekcje głoszą dwaj misjonarze miłosierdzia: o. Michał Legan, paulin oraz ks. Michał Olszewski, sercanin. Projekt został zrealizowany w Rzymie przez profeto.pl w czterech językach: polskim (oryginalny), angielskim, włoskim i rosyjskim (napisy). Twórcy dedykują rekolekcje Papieżowi Franciszkowi.
Odcinek 1 - w tym odcinku rekolekcjoniści wspominają przygodę Roku Miłosierdzia, spotkanie Misjonarzy Miłosierdzia z Ojcem Świętym oraz treść bulli Misericordie Vultus. Tłumaczą też idee tych rekolekcji.
Odcinek 2 - wstęp do papieskiego listu i pierwsze wrażenia po jego opublikowaniu. W tym odcinku rekolekcjoniści pokazują, że każdy jest tą „Miserą” i stanięcie na jej miejscu jest kluczem do tego, by zostać otulonym miłosierdziem miłości.
Odcinek 3 - A w nim… Świadomość grzechu: usłyszymy o tym, jak trudno nam się przyznać do grzechu. Widzimy kobietę, która została zmuszona, by stanąć przed Jezusem. My jesteśmy zaproszeni, by zrobić to w wolności serca.
Odcinek 4 - A w nim… Sumienie: to zwrócenie uwagi na fragment listu, w którym Papież Franciszek mówi o sumieniu. Sumieniu, które odezwało się zarówno w kobiecie jak i w jej oskarżycielach po długim milczeniu Jezusa.
Odcinek 5 - A w nim… Wyznanie: odcinek opisuje wzruszający moment, w którym dochodzi do wyznania grzechów i rozgrzeszenia, którego dokonuje Jezus. „Nikt ciebie nie potępił? Nikt Panie…” Przyznanie się do winy i otulenie Miłosierdziem „gdzie od nadal istniejącego stanu słabości i grzechu, większa staje się miłość” (frag. listu).
Odcinek 6 - A w nim… Żal: usłyszymy o żalu za grzechy. Rekolekcjoniści przywołują słowa Papieża Franciszka z książki „Miłosierdzie to imię Boga”, w której Papież odwołuje się do historii niemieckiego żołnierza, pochwyconego przez francuskich partyzantów podczas I wojny światowej. Czasami Bogu wystarczy to, że żałujemy, że nie żałujemy.
Odcinek 7 - A w nim... Świadomość i pokora: widzimy Nieszczęśliwą, która przeszła brutalną szkołę pokory, gdy został zdemaskowany jej grzech i gdy była prowadzona na śmierć. Upokorzenie i groźba utraty życia poprowadziły do skruchy serca.
Zakończenie rekolekcji i powrót do Franciszkowych słów o tym, że św. Augustyn nie mógł znaleźć piękniejszych i bardziej ze sobą zgodnych słów, by opisać miłosierdzie Boga wychodzącego na spotkanie grzesznika. Dwoje pozostało: Nieszczęśliwa i Miłosierdzie!