Nowości w programie ADM Goleniów 2018! |
W programie tegorocznych Dni Młodych pojawią się trzy nowości: gra miejska pt. „Bieg samarytański” – rywalizacja grup; Wielki Konkurs Wiedzy Religijnej oraz teatralne widowisko plenerowe pt. „Pieśń o Franciszku” w wykonaniu Teatru A. Sprawdź szczegóły!
1. Gra miejska pt. „Bieg samarytański” – rywalizacja grup – 2 maja, godz. 10.30 – stadion
Grupy uczestników liczące maksymalnie 10 osób - przynajmniej po jednej grupie z danej parafii lub wspólnoty. Grupa musi posiadać ustalonego lidera, który ostatecznie podejmuje decyzje w imieniu grupy. Uczestnicy zadania wykonują w nim ustaloną trasę, zatrzymując się przy stacjach, które nie bez humoru, sprawdzają ich wiedzę i kreatywność. Gra miejska rozpocznie się od zbiórki grup uczestników przy Stadionie Miejskim OSiR. Następnie poszczególne drużyny wyruszą wg otrzymanych map do różnych punktów miasta, odkrywając zagadki i rozwiązując napotkane problemy wskazane w zadaniach. Stacji z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów będzie 14. Każda stacja będzie odpowiadać nawiązywać do jednego z uczynków miłosierdzia, co do duszy i ciała. Grupy za poprawne rozwiązanie zadań będą zdobywać punkty za wykonane zadania. W rywalizacji będzie również liczył się czas przejścia trasy – za jej sprawne pokonanie grupa otrzyma dodatkowe punkty. Zakończenie gry i ogłoszenie zwycięskich grup będzie miało miejsce w punkcie rozpoczęcia.
2. Wielki Konkurs Wiedzy Religijnej – 1 maja, godz. 14.45 – Goleniowski Dom Kultury
Z każdej zgłoszonej grupy uczestników Dni Młodych prosimy o wyznaczenie dwóch osób do udziału w „warsztacie” o nazwie „Wielki Konkurs Wiedzy Religijnej”. Uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie, w ciągu 15 minut rozwiązać krótki test, który stanowić będzie preselekcje do finału konkursu, do którego trafi osiem najlepszych drużyn. Następnie ze sceny sali GDK zostanie poprowadzony otwarty (dla ośmiu zwycięskich drużyn) turniej wiedzy religijnej. Po każdej serii pytań z dalszego udziału w konkursie odpadnie jedna z drużyn, która najsłabiej odpowiedziała na pytania. Każda seria przewiduje po dwa pytania. Zakres wiedzy konkursowej nie przekracza wiedzy katechetycznej do klasy 7. szkoły podstawowej. Pozostałych uczestników tego „warsztatu” zapraszamy do kibicowania swoim dwuosobowym drużynom. Nagrodą główną w Wielkim Konkursie Wiedzy Religijnej jest wyjazd wakacyjny dla dwuosobowej drużyny do Barcelony! Zwycięska drużyna wraz z innymi uczestnikami grupy (młodzież z Goleniowa) wyruszy w podróż w dniach od 20 do 30 lipca br.
3. Widowisko plenerowe Teatru A pt. „Pieśń o Franciszku” – 2 maja, godz. 21.00 – Plac Planty
Pełen prostoty i uśmiechu spektakl będący refleksją nad życiem niepozornej postaci, która odmieniła całe europejskie średniowiecze. Spektakl dla widzów dorosłych oraz młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Utkana z barwnych, ekspresyjnych obrazów poetycka opowieść o historia życia św. Franciszeka z Asyżu – mistyka, cudotwórcy, ascety, charyzmatyka, założyciela zakonów…. Można by tak bez końca…. Ale równocześnie bardzo sympatycznego świętego, bożego kloszarda, poety, kupca, rycerza, biedaczyny, brata całego świata, taki co to ostatnią koszulę odda bez namysłu i bez przenośni. „Pieśń o św. Franciszku” jest spektaklem plenerowym – więc dzieje się w przestrzeni którą wybrał dla siebie sam Święty: boży tułacz, najbiedniejszy z biednych, wędrowny kaznodzieja. A przy okazji to także dobry teatralny kontekst dla licznych „cudowności” towarzyszących jego życiu, dla czerstwej surowości średniowiecznego świata, wreszcie dla żarliwych emocji z których utkana jest ta historia. W plenerze bliżej do wiatru, wody, ognia, śpiewu ptaków, zgiełku ulicy czy do zmęczonej ciszy miejskiego wieczoru.
Godzina podróży w energetyczne, pulsujące światy – mieniące się wszystkimi kolorami witraży z gotyckiej katedry. Ogród barw i kształtów. Barwnie iluminowana średniowieczna księga – Biblia, bestiariusz, kronika, floralium… Teatr – Franciszek: Przestrzeń – Poezja – Ból – Wolność – Cisza – Ogień – Samotność – Uśmiech. Zdjęcia oraz zwiastun spektaklu można zobaczyć poniżej. Źródło: www.teatr-a.org.