Dziś: czwartek, 12 marca 2026
Imieniny: Alojzy, Bernard, Grzegorz

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Tydzień ekumeniczny
Od 18 stycznia trwał w całym świecie chrześcijańskim Powszechny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Również w Szczecinie mały miejsce nabożeństwa ekumeniczne.
Zobacz zdjęcia z tych nabożeństw.








TYDZIEŃ MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN
 
Szczecin, 18 – 25 stycznia 2008 r. 

18.01. niedziela, godz. 18.00 - Karmel, ul. Strzałowska 26B,
19.01.
poniedziałek, godz. 18.00 - Kościół Prawosławny, ul. Wawrzyniaka 7,

20.01.
wtorek, godz. 18.00 - Kościół Polskokatolicki, pl. św. Piotra i Pawła,

21.01.
środa, godz. 19.00 - Kościół pw. św. Jana Ewangelisty, ul. Świętego Ducha 9,

22.01.
czwartek, godz. 18.00 - Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Energetyków 8,

23.01.
piątek, godz. 18.00 - Kościół Zielonoświątkowy, ul. Wawrzyniaka 7,

24.01.
sobota, godz. 17.00 - Bazylika pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Bogurodzicy 3a,

25.01.
niedziela, godz. 17.00 - Bazylika katedralna pw. św. Jakuba, ul św. Jakuba 1,

        - uroczyste Nieszpory ku czci św. Pawła Apostoła


 

 

Troszkę historii (dla tych mniej lub bardziej zainteresowanych)

Zgodnie z blisko 40-letnią praktyką, każda taka oktawa przebiega pod hasłem, uzgodnionym wspólnie przez Komisję "Wiara i Ustrój" Światowej Rady Kościołów (ŚRK) i Papieską Radę Popierania Jedności Chrześcijan, a zaczerpniętym z Pisma Świętego, najczęściej z Nowego Testamentu. W tym roku brzmi ono: "Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam i Ja jestem pośród nich" (Mt 18,20).

Tradycja wspólnych modlitw chrześcijan różnych wyznań o jedność sięga początków XX wieku, choć jednocześnie trudno jest wskazać dokładną datę narodzin tej inicjatywy. Ale trzeba też pamiętać o szeregu wcześniejszych inicjatyw, nawet z pierwszych lat XIX stulecia, które - choć jeszcze nieśmiałe i dalekie od dzisiejszego uniwersalizmu wyznaniowego - próbowały zwrócić uwagę chrześcijan na tragedię, a nawet skandal podziałów między nimi. Jedną z pierwszych takich akcji była działalność amerykańskiego duchownego protestanckiego Jamesa Haldane&39#;a Stewarta, który w 1820 r. ogłosił "Wskazówki dla ogólnego zjednoczenia chrześcijan na rzecz wylania [na nich] Ducha Świętego". W 20 lat później inny duchowny protestancki, ale w owym czasie już nawrócony na katolicyzm - Ignatius Spencer zaproponował działania na rzecz "zjednoczenia w modlitwie w intencji jedności".

Potem kolejne inicjatywy stają się coraz częstsze i coraz konkretniejsze: anglikanie, ewangelicy różnych odłamów, a w 1894 również Leon XIII zachęcają wiernych do przeprowadzenia Oktawy Modlitw o Jedność w okresie uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Najczęściej jednak za duchowych ojców styczniowego Tygodnia wymienia się kilku duchownych działających w różnych okresach: pastora anglikańskiego (który później przeszedł na katolicyzm) Paula Wattsona i jego współwyznawcę, W. Jonesa, którzy po raz pierwszy zaczęli modlić się o jedność (wraz z innymi) w styczniu 1908 r. Oni też zaproponowali, aby ta akcja modlitewna trwała tydzień, przy czym początkowo miało się to rozpoczynać w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Idea ta, choć spotkała się z dużym zainteresowaniem w różnych środowiskach, nie nabrała szerszego znaczenia, gdyż w owym czasie modlono się na ogół oddzielnie w swoich kościołach (tzn. anglikanie, katolicy, luteranie i inni u siebie) i raczej o pozyskanie innowierców do swoich wyznań. 

Od 1926 r. ruch "Wiara i Ustrój" - jeden z nurtów istniejącego już wówczas międzynarodowego ruchu ekumenicznego, który był współtwórcą utworzonej w 1948 r. Światowej Rady Kościołów - zaczął wydawać tzw. "Sugestie na Oktawę Modlitw o Jedność Chrześcijan". Zawierały one propozycje modlitw i nabożeństw w tej intencji, ale nie były one ani zobowiązujące, ani zbyt popularne w ówczesnym chrześcijaństwie, jako że i sama idea ekumenizmu dopiero torowała sobie drogę.

Sprawa szybciej ruszyła z miejsca, gdy na początku lat trzydziestych XX w. włączył się w nią katolicki kapłan z Lyonu ks. Paul Couturier (1881-1953). Zaproponował on nową formułę dla "wynalazku" Wattsona i Jonesa, a mianowicie modlitwę o jedność nie za innych chrześcijan, ale wraz z nimi. Podkreślał przy tym, że chodzi o "powszechny tydzień modlitwy o jedność chrześcijan na podstawie modlitwy pomyślanej dla takiej jedności, której chce Chrystus i za pomocą środków, jakich On pragnie". W ten sposób zaczęto się modlić w 1935 r. i tę datę można by przyjąć za początek praktykowanego dzisiaj Tygodnia.

W wymiarach międzynarodowych i prawdziwie międzychrześcijańskich ideę tę zaczął wcielać w życie w 1958 r. założony jeszcze przez ks. Couturiera w Lyonie Ośrodek "Jedność Chrześcijańska", przygotowując temat na Tydzień Modlitwy wspólnie z Komisją "Wiara i Ustrój" ŚRK.

Kolejnym ważnym etapem na tej drodze było uchwalenie przez Sobór Watykański II w 1964 r. Dekretu o ekumenizmie, który m.in. podkreślał, że modlitwa, zwłaszcza wspólna, jest duszą ruchu ekumenicznego i zachęcał do praktykowania Tygodnia Modlitw. A w 1967 r. rozpoczęła się regularna współpraca Kościoła katolickiego, reprezentowanego przez Sekretariat Jedności Chrześcijan (od 1988 r. Papieska Rada Popierania Jedności Chrześcijan) i ŚRK przy opracowywaniu haseł na kolejne Tygodnie. W 1994 r. włączyły się do niej także międzynarodowe organizacje młodzieży chrześcijańskiej: męskiej - YMCA i żeńskiej - YWCA.

Początkowo hasła do kolejnych Tygodni przygotowywano na wspólnych posiedzeniach przedstawicieli Kościoła katolickiego i ŚRK. W kwietniu 1974 r. w specjalnym liście do Kościołów członkowskich Rady i do innych uczestników ruchu ekumenicznego zaproponowano włączanie się miejscowych wspólnot chrześcijańskich do zgłaszania haseł i programów poszczególnych Tygodni. Jako pierwsi odpowiedzieli na ten apel chrześcijanie australijscy i ich propozycja stała się hasłem oktawy w roku 1975.

 


liczba odsłon: 1521 | dodano: 2008-01-10 16:16:17

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.plforum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

Inauguracja roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie

W niedzielę, 11 stycznia w Zespole Szk&o...

Nocne czuwanie dla młodzieży w Świnoujściu - 25 października 2025 r.

24 października 2025 r. w parafii bł. Mi...

ADM Wolin 2025: Młodzi – Pielgrzymi Nadziei

To był dzień pełen modlitwy, radości, św...

blog ichtis

Facebook
ichtis.info