Dziś: piątek, 12 kwietnia 2024
Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Koncert Zespołu Muzyki Dawnej "IL Tempo"
Nie mogę wyświetlić obrazka

25 października br. o godz. 20.00 w bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba wystąpi jeden z najlepszych w Polsce, światowej klasy zespół specjalizujący się w muzyce dawnej, grający na instrumentach historycznych - Zespół Muzyki Dawnej "IL Tempo". Wstęp wolny.

W programie koncertu będą utwory wokalno-instrumentalne największych kompozytorów epoki baroku, w tym m.in.: Johana Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego, Christopha Wernera, Tobiasa Zeutschnera. Zespół wystąpi pod dyr. Agaty Sapiechy.

Zespół powstał w 1990 roku z inicjatywy Agaty Sapiechy i pod jej kierownictwem gra od początku istnienia. Wykonuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną od wczesnego baroku po klasycyzm, kameralną i orkiestrową, jako orkiestra barokowa lub klasyczna – w zależności od repertuaru. Grupę Członków Założycieli, stanowią: Agata Sapiecha, Maria Dudzik, Lilianna Stawarz i Marcin Zalewski, a także Małgorzata Wojciechowska i Andrzej Syty. IL Tempo współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami wykonującymi muzykę dawną zgodnie z założeniami epoki i na instrumentach historycznych. Szczególnym owocem tej współpracy są regularne występy i nagrania z udziałem Simona Standage’a, a także wokalistów – Olgi Pasiecznik, Marty Boberskiej, Anny Mikołajczyk, Iwony Leśniowskiej, Anny Radziejewskiej, Jamesa Oxleya, Kaia Wessela, Artura Stefanowicza, Piotra Olecha, Dirka Snellingsa (do r. 2012), Petera Harveya i Jana Van Elsackera. Od wielu lat zespół i orkiestra IL Tempo współpracuje także z Chórem Uniwersytetu Warszawskiego „Collegium Musicum” pod dyrekcją Andrzeja Borzyma oraz zaprasza do współpracy absolwentów Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Dawnej UMFC.

Ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmuje zarówno muzyka polska, jak i zabytki muzyczne zachowane w polskich bibliotekach. W doborze repertuaru Il Tempo oraz sposobie jego wykonywania znaczącą rolę spełniają muzykolodzy – Ewa Obniska, Barbara Przybyszewska-Jarmińska, Alina Żórawska, Iwona Januszkiewicz-Rębowska, Piotr Maculewicz, Szymon Paczkowski i, ostatnio, Piotr Wilk. Owocem tej współpracy są interesujące prawykonania, m.in. koncertów religijnych i motetów Givanniego Battisty Coccioli, większości utworów Kaspara Förstera młodszego, symfonii ze zbiorów Jasnej Góry, Stabat Mater Józefa Zeidlera, serenaty La Liberalità di Numa Pompilio Giovanniego Alberta Ristoriego. Zespół współpracuje także z tancerzami, prezentując programy łączące muzykę i taniec historyczny.

Il Tempo występował w Europie, USA, Kanadzie w ramach znaczących festiwali muzycznych, takich jak: Festiwal Flandryjski w Brugii, Europalia, Lamèque, Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim, a także w cyklu Euroradia zatytułowanym Muzyczne stolice Europy, oraz światowych konferencji muzykologicznych. Członkowie zespołu mieli zaszczyt występować na zaproszenie Ambasadora Brytyjskiego przed Jej Wysokością Królową Elżbietą II podczas Jej wizyty w Warszawie, a także przed Jej Wysokością Królową Zofią i Królem Juanem Carlosem. IL Tempo od lat uczestniczy w koncertach i nagraniach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, współpracował przez 20 lat z Między-wydziałowym Studium, a od 2014 Zakładem Muzyki Dawnej w UMFC, wciąż poszerzając swój repertuar. Zespół ma w swoim dorobku liczne nagrania fonograficzne (radiowe i płytowe), telewizyjne, a także transmisje radiowe (w tym w ramach EBU).

Nazwa Il Tempo nie wywodzi się z tradycji historycznej, jak to często ma miejsce wśród zespołów muzyki dawnej. Każde ze znaczeń tego włoskiego wieloznacznego słowa – czas, pora, chwila, takt, pogoda – wiąże się z ideą i charakterem działalności zespołu. Obecnie grupę muzyków stanowiącą trzon zespołu tworzą: Agata Sapiecha i Judyta Tupczyńska – skrzypce, Małgorzata Wojciechowska – flet traverso, Małgorzata Muzyka-Gołogórska – altówka, Marcin Zalewski – viola da gamba, Teresa Kamińska – wiolonczela i Marco Vitale – klawesyn, pozytyw.

Koncert inaugurujący wykona zespół w składzie:
Dagmara Barna – sopran
Katarzyna Bienias – sopran
Agata Sapiecha – skrzypce barokowe, kierownictwo artystyczne
Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe
Marcin Zalewski - viola da gamba
Henryk Kasperczak - teorba
Marco Vitale - klawesyn, pozytyw


liczba odsłon: 1016 | dodano: 2017-10-17 11:34:08

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook