Dziś: wtorek, 7 maja 2024
Imieniny: Ludmiła, Gizela, Benedykt

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

Zakończono zdjęcia do filmu o kard. Wyszyńskim
Nie mogę wyświetlić obrazka

Reżyser Michał Kondrat zakończył zdjęcia do swojego debiutu fabularnego pt. "Prorok". Trwają prace postprodukcyjne filmu o kard. Stefanie Wyszyńskim. Premierę kinową zaplanowano na wrzesień. Film opowiada o prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. 

"Prorok" opowiada historię prymasa, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka.

Twórcy filmu, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, dotarli m.in. do stenogramów rozmów prymasa z przedstawicielami władz komunistycznych, Władysławem Gomułką i premierem Cyrankiewiczem. Dzięki zapisom tych rozmów opracowano filmowe dialogi, dzięki czemu widzowie będą mogli zobaczyć, jak naprawdę wyglądały te rozmowy, jakie emocje towarzyszyły kardynałowi i z czym się mierzył. – Zobaczymy prymasa, który samodzielnie stawia czoła komunistycznemu aparatowi władzy. Mimo że dopiero co wrócił z internowania, nie boi się komunistów i stawia im warunki – zapowiada Michał Kondrat.

Film ukaże szerszej publiczności ciekawe wątki z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Pokaże nieugiętego przywódcę, który nie boi się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widzi dalej niż jego przeciwnicy. To właśnie on dostrzegł Karola Wojtyłę, który na jego wniosek zostanie mianowany biskupem, później kardynałem, a w 1978 roku zostanie papieżem i przyczyni się do obalenia komunizmu w Europie.

Zapytany o aktualnie przesłanie bł. Stefana Wyszyńskiego, reżyser filmu zwraca uwagę, że kardynał był osobą, na którą komuniści nie mogli znaleźć nic kompromitującego, a był inwigilowany od 1946 r. aż do śmierci. W 1963 r. otwarto przeciw niemu akcję o pseudonimie "Prorok". Kilkudziesięciu współpracowników operacyjnych śledziło każdy ruch prymasa, a także każdą osobę z jego otoczenia. Tajna kamera rejestrowała wszystkich, którzy wchodzili do kurii na Miodowej, a potem oni byli inwigilowani.

– Świat, w którym żyjemy, przepełniony jest destrukcyjnym konsumpcjonizmem, dlatego potrzebujemy takich niedoścignionych wzorów jak kard. Wyszyński. Myślę, że jego przesłanie na dziś, to nie skupiać się na sobie, ale żyć dla innych i być blisko ludzi mimo trudności, które nas otaczają. To także recepta na szczęście – wskazuje Michał Kondrat.

W tytułową rolę wcielił się Sławomir Grzymkowski. Film jest debiutem fabularnym Michała Kondrata, którego dotychczasowe dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie.

 

Teaser filmu w serwisie YouTube:

 

 

Kim był Prymas Wyszyński?

Stefan Wyszyński (1901-1981) urodził się jako drugie dziecko w wielodzietnej rodzinie rolników w Zuzeli nad Bugiem. Jego ojcec - Stanisław był organistą w miejscowej parafii. Matka - Julianna umarła miesiąc po urodzeniu kolejnego dziecka. Stefan miał wtedy 9 lat. W religijnej atmosferze domu rodzinnego uformował i pogłębił swoją wiarę, szczególnie kultu maryjnego, co było powodem wyboru jego przyszłej drogi życia kapłańskiego.

Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Otrzymał święcenia kapłańskie 3 sierpnia 1924 roku z rąk biskupa Wojciecha Owczarka. Pełnił obowiązki kapłańskie jako wikariusz katedry włocławskiej, obejmując jednocześnie stanowisko redaktora dziennika „Słowo Kujawskie”. 5 sierpnia odprawił prymicyjną mszę świętą przed cudownym obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Podjął studia w zakresie prawa kanonicznego i nauk społeczno-ekonomicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W czasie studiów pracował jako wicedyrektor konwiktu księży studentów oraz prowadził duszpasterstwo wśród akademików w Stowarzyszeniu Młodzieży Akademickiej.

W 1929 i 1930 roku odbył podróż naukową do Austrii, Włoch, Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Przedmiotem jego zainteresowań były problemy związków zawodowych, organizacje katolickiej młodzieży robotniczej, a przede wszystkim doktryny i ruchy społeczne. Owocem tej podróży była publikacja w 1931 roku: „Główne typy Akcji Katolickiej za granicą”. W 1930 roku obronił pracę doktorską na temat: „Prawa Kościoła do szkoły”.

Po wybuchu II wojny światowej uciekł z Włocławka z powodu krytycznych wobec hitleryzmu tekstów, publikowanych w piśmie „Ateneum Kapłańskie", którego był redaktorem naczelnym. W 1942 roku przyjechał do zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach, gdzie został kapelanem sióstr i katechetem niewidomych dzieci. Natomiast w Warszawie prowadził tajne nauczanie. Jesienią tego samego roku został ojcem duchownym grupy dziewcząt, tzw. Ósemki, której liderką była Maria Okońska. Pracował z nimi przez kolejne kilkadziesiąt lat. Wiosną 1944 roku został kapelanem Armii Krajowej, pseud. Radwan III. W czasie Powstania Warszawskiego służył rannym powstańcom w szpitalu w Laskach.

Po wojnie wrócił do Włocławka, gdzie odbudowywał seminarium. W marcu 1946 roku został mianowany przez papieża Piusa XII biskupem lubelskim. Sakrę biskupią przyjął 12 maja na Jasnej Górze. 16 listopada 1948 roku Pius XII podpisał nominację biskupa Stefana Wyszyńskiego na arcybiskupa Gniezna i arcybiskupa Warszawy, Prymasa Polski. Było to zgodne z życzeniem, wyrażonym przed śmiercią przez prymasa Augusta Hlonda.

12 stycznia 1953 roku na tajnym konsystorzu w Rzymie został nominowany ostatecznie kardynałem oraz członkiem kolegium kardynalskiego. W ramach represji komunistów wobec Kościoła katolickiego zapadła decyzja o internowaniu Prymasa. 25 września 1953 roku został aresztowany i wywieziony z Warszawy. Był przetrzymywany kolejno w Rywałdzie, Stoczku Klasztornym, Prudniku i Komańczy. W czasie październikowego przesilenia politycznego w 1956 roku został zwolniony z internowania i powrócił 28 października do Warszawy. Wtedy zaczął pertraktować z władzami komunistycznymi, uzyskując przywileje dla Kościoła i narodu polskiego.

Od nominacji na biskupa Lubelskiego w 1946 roku do końca życia był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa, następnie Służbę Bezpieczeństwa. W 1963 roku działania przeciw Wyszyńskiemu zaostrzyły się, została otwarta przeciwko niemu sprawa operacyjna o kryptonimie ,,Prorok’’, polegająca na stworzeniu siatki tajnych współpracowników, którzy śledzili każdy ruch Prymasa i jego otoczenia. Trwało to do końca jego życia.

W 1958 na jego wniosek Karol Wojtyła otrzymał nominację na biskupa pomocniczego Krakowa. Wkrótce stał się najbliższym współpracownikiem Prymasa. W latach 1962 -1965 brał czynny udział w pracach Soboru Watykańskiego II, najpierw w jego przygotowaniu, a potem w obradach wszystkich czterech Sesji. W 1965 roku był jednym z inicjatorów wystosowania kontrowersyjnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, w którym padły słynne słowa: „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. W 1966 roku zorganizował na Jasnej Górze obchody 1000-lecia Chrztu Polski, które były poprzedzone 9-letnią nowenną. Punktem kulminacyjnym uroczystości milenijnych było zawierzenie Matce Bożej Kościoła i narodu polskiego. W uroczystościach uczestniczyło kilkaset tysięcy osób. Mszę świętą celebrował arcybiskup Karol Wojtyła. Później Prymas określił ten moment jako najważniejszy w jego życiu.

Kardynał Stefan Wyszyński zmarł na raka jamy brzusznej 28 maja 1981 roku w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. 12 września 2021 roku w Warszawie odbyła się jego beatyfikacja.

 

Informacje o filmie:
W kinach: na jesieni 2022 roku
Czas trwania: 123 minuty
Produkcja: Polska 2022
Dystrybucja w Polsce: Kondrat–Media; ul. Mickiewicza 22/4, 01-551 Warszawa
 

 

Źródło: KAI

 


liczba odsłon: 580 | dodano: 2022-05-31 11:21:13

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook